новини і статті про погоду

Метеословник

Чим клімат відрізняється від погоди? (погляд синоптика)

18669
Чим клімат відрізняється від погоди? (погляд синоптика)

Фото:kartinkioboi.ru

Синоптики і метеорологи насторожено ставляться до плутанини в поняттях "клімат" і "погода" Клімат - це багаторічний режим умов погоди, характерний для кожної визначеної території Землі в силу її географічного положення. Ну а погода - це стан приземного шару атмосфери в даній місцевості в даний момент або за якийсь проміжок часу: день, тиждень, місяць (не більше). Тому одноразова зміна погоди не є показником зміни клімату в цілому. Одне дуже спекотне літо не характеризує потепління клімату, а лише є винятком з правил. Одночасно з цим певні погодні зміни, повторювані кілька років поспіль, можна віднести до змін кліматичних умов даного регіону.

Приміром, Україна (крім ПБК) відноситься до помірно континентального клімату. У Києві середня температура січня - 6 градусів, температура червня - +19 градусів, а кількість опадів 660 мм на рік.

При цьому 22-23 березня 2013 року в Києві випало 50 мм опадів, що дорівнювало місячній нормі і стало абсолютним рекордом за всю історію метеоспостережень. У вересні 2013 року за 23 дні випало 178,2 мм опадів, що практично покриває річну норму. Чи можемо ми при цьому говорити про зміну київського клімату? Поки що ні. Для того, щоб стверджувати, що клімат змінюється, потрібно, щоб подібні погодні аномалії повторювалися як мінімум кілька років поспіль.

До речі, історія метеорологічних спостережень (спостережень саме за погодою в даній місцевості) веде свій початок з 1881 року. У строго науковому сенсі ми поки не можемо зі стовідсотковою ймовірністю стверджувати, що клімат на планеті змінюється, - занадто малий період точної статистики. Змінюється лише погода - з року в рік, від сезону до сезону.

comments powered by Disqus
Повідомити про помилку