новини і статті про погоду

Метеословник

Що таке Ель-Ніньйо та Ла-Нінья?

15690
Що таке Ель-Ніньйо та Ла-Нінья?

Фото:bigpicture.ru

Ель-Ніньйо та Ла-Нінья  — тепла та холодна течії,  або характерні для екваторіальної зони Тихого океану протилежні  екстремальні значення температури води й атмосферного тиску, що тривають близько шести місяців.

Феномен Ель-Ніньйо полягає в різкому підвищенні температури (на 5-9 градусів) поверхневого шару води на сході Тихого океану на площі близько 10 мільйонів кв. км.

Ла-Нінья — протилежність Ель-Ніньйо, проявляється як зниження поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану.

 Разом вони являють собою так зване Південне коливання. Ці ефекти були вперше описані в 1923 р. Гільбертом Томасом Волкером. Назви явища взяті з іспанської мови та означають «маленький хлопчик» і «маленька дівчинка». Іспанською мовою означає «маленький Ісус», бо тепла течія досягає Перу приблизно в час різдвяних свят.

Як же утворюється Ель-Ніньо? Поблизу тихоокеанських берегів Південної Америки діє холодна Перуанська течія, яка виникає завдяки пасатам. Приблизно один раз на 5-10 років пасати слабшають на 1-6 місяців. В результаті холодна течія припиняє свою «роботу», а до берегів Південної Америки зміщуються теплі води. Саме це явище і називають «Ель-Ніньо».

Енергія Ель-Ніньо в змозі привести до збурень всю атмосферу Землі, що провокує екологічні катастрофи, він причетний до численних погодних аномалій у тропіках, які нерідко призводять до матеріальних збитків і навіть до людських жертв.

comments powered by Disqus
Повідомити про помилку