новини і статті про погоду

Аналітика

ТОП-5 фактів про історію прогнозів погоди

9899
ТОП-5 фактів про історію прогнозів погоди

Історія метеорології налічує тисячі років, починаючи з праці Аристотеля про перші атмосферні явища. Прогнозувати ж погоду навчилися порівняно недавно - в 19 столітті.

Перший в світі прогноз погоди

Перший в історії прогноз погоди був опублікований в англійській газеті Times 1 серпня 1861 року. Його склав метеоролог Роберт Фіцрой - офіцер військово-морського флоту Великобританії. Прогноз був вкрай лаконічний: «На півночі (заході, сході тощо - ред.) - помірний західний вітер. Прогноз ясний». Інформації про температуру повітря в бюлетені не містилося. При цьому прогноз від 1 серпня 1861 року виявився точним для кожного регіону Великобританії.

Перша книга про погоду

У 1862 році була опублікована «Книга про погоду» Роберта Фіцроя, яка через 4 роки була переведена на російську і вийшла під назвою «Практична метеорологія контр-адмірала Фіцроя». У передмові до книги Фіцрой писав: «Ми живемо в повітряному океані, всі зміни погоди залежать від сонячного випромінювання. Потрібно пам'ятати, що стан повітряного океану скоріше говорить про майбутню погоду, ніж про погоду в даний момент». При цьому метеоролог вкрай болісно сприймав критику та професійні невдачі. У 1865 році 59-річний Фіцрой покінчив з собою. Є припущення, що ключову роль у хворобі Фіцроя зіграли його прогнози погоди, які не виправдалися.

Перший в світі телевізійний прогноз

Перший телевізійний прогноз по телебаченню показали в тій же Великобританії в 1936 році. Протягом 6 хвилин глядачам на екрані малювали напрямок вітру, при цьому ведучого ніхто не бачив. Ведучий прогнозу погоди з'явився на екрані тільки в 50-х роках, а в 70-ті роки прогноз погоди став виходити з елементами шоу.

Єдиний телевізійний синоптик в Україні

Починаючи з 2000 року єдиним телевізійним синоптиком в Україні була Наталка Діденко, яка близько 20 років пропрацювала в Гідрометцентрі, а в даний час займає посаду головного синоптика Opogode.ua. Елементів шоу пані Діденко не любить. «Я вважаю, що найбільш достовірні прогнози погоди на добу, коли їх виправданість досягає 95 %, і на 2-3 доби. Досить непогані результати на 5-7 доби, тобто тенденція. Прогнози на триваліший період вже погіршують статистику справджуваності», - розповідає синоптик. При цьому глядачі та читачі обожнюють Наталку Діденко за щиру закоханість у професію, за жваву та поетичну подачу інформації, і, звичайно ж, за безпрецедентну точність.

Перша метеостанція в Україні

Перша метеостанція в Україні з'явилася в 1809 році в селі Кручик на території сучасної Харківської області. Створив її український вчений та винахідник Василь Назарович Каразін. Він першим став розглядати метеорологію як науку та розробив проект організації метеорологічної мережі. «Я впевнений, ми можемо наблизитися до теорії, яка дозволить передбачити погоду на даний час року і в цьому місці на цілий рік вперед», - писав Каразін. Більше З0 років учений марно клопотав про створення в тодішній Росії першої в світі мережі метеорологічних обсерваторій. Проте задум Каразіна був реалізований тільки після його смерті.

Нагадаємо, сьогодні, 19 листопада, відзначають День працівників гідрометеорологічної служби України. Команда Opogode.ua приєднується до всіх щирих привітань.

comments powered by Disqus
Повідомити про помилку